Occasional Tables
-
Breegin T007-319 Chair Side End Table
(Occasional Tables - End Tables)All the great elements of Mission-style design—including mortise-and-tenon decorative overlays—packed into an adorably sized chairside end table. Small but essential, this accent table includes a deep drawer with removable tray for handy storage.
$139.95
$239.95
Save $100.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Breegin |
| Table Type | End Tables |
| Style | Contemporary |
| Color | Brown |
| Material | Veneer, Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Made of veneers, wood and engineered wood • Antiqued bronze-tone hardware • Hand-finished • 1 fixed shelf • 1 drawer with removable black PVC laminate tray |
| DIMENSIONS | |
| Width | 13 inch(es) / 33.02 cm |
| Height | 23.13 inch(es) / 58.75 cm |
| Depth | 22.13 inch(es) / 56.21 cm |
| Weight | 28.99 lb(s) / 13.15 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 24.5 inch(es) / 62.23 cm |
| Height | 13.38 inch(es) / 33.99 cm |
| Depth | 16.88 inch(es) / 42.88 cm |
| Weight | 33 lb(s) / 14.97 kg |
| Volume | 3.2 cu. ft. / 0.09 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052110845 |
-
$2,619.95
Save $1,090.00
$1,529.95
Castille Way PC62703S5 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Living room lounging gets a dose of approachable luxury. This sleeper sectional with chaise is defined by + More
-
$4,309.95
Save $1,800.00
$2,509.95
Magic Man PCU10700S3 2 pc Power Reclining Sectional Loveseat with Console
(Sectionals - Power Recline)Sleek and streamlined, this contemporary power reclining sectional loveseat with console is ready to sweep + More
-
$2,529.95
Save $1,060.00
$1,469.95
Top Tier 92705S4 3 pc Reclining Sectional Sofa with Chaise
(Sofas - Reclining)Experience unparalleled comfort with this reclining sectional sofa with chaise. It’s a stylish and invitingly + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this loveseat ties your transitional seating area together. + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this chaise invites you to say hello to + More
-
If you love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, you can take comfort in this + More
-
Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This ottoman encourages everyday relaxation with an invitingly + More
-
Craft a curated, cozy seating area or reading nook with this swivel accent chair. For a luxurious lounging + More
-
Inlay accents, fluted details and an oil-rubbed effect on the rich finish give this chairside end table such + More
